Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

Dziś wpis z cyklu podróżniczych. Jako, że w te wakacje wybrałam się wraz z P. w podróż po Litwie, Łotwie i Estonii, chciałam podzielić się z Wami pewnymi moim spostrzeżeniami na temat sprawnego, bezpiecznego i oszczędnego organizowania wyjazdów zagranicznych.

guide-892121_1280

1.Obierz kierunek

Niby podstawowa rzecz przed wakacjami, ale o ile łatwiej podróżuje się za zagranicą, gdy wiemy co nas czeka w danym państwie/państwach? Wraz z P. należymy do turystów aktywnych, dla których bezczynność podczas wakacji należy uznać za rodzaj najsurowszej kary. Stąd, planując jakąkolwiek podróż/krótki weekendowy wyjazd, zawsze szukamy miejsc, w których można aktywnie spędzić czas. I niekoniecznie chodzi o możliwość uprawiania sportów. Uwierzcie mi, że 22 km zrobione po mieście na własnych stopach też mogą być równie wyczerpujące, co całodzienna wspinaczka górska !

Nie dla nas leżenie na plaży, moczenie się w basenie czy spędzanie urlopu w hotelu na korzystaniu ze wszystkich usług wchodzących w skład pakietu all inclusive. Mimo, że w te wakacje byliśmy nad Bałtykiem trzy razy (za każdym razem zza innej granicy), w żadnym z tych miejsc nie zażyliśmy kąpieli, za to nabijaliśmy kilometry spacerując brzegiem morza.

Z P. zawsze wybieramy kierunki mniej popularne turystycznie, gdzie będziemy mogli choć przez chwilę odpocząć z dala od zgiełku i tłumów turystów, a przy tym zobaczyć coś nowego/ interesującego/ nietypowego.

hiking-1246836_1280

2. Biuro czy może na własną rękę?

W naszym przypadku  zawsze na własną rękę. Być może wyprawa na Kubę/ do Ameryki będzie musiała odbyć się w ramach bardziej zorganizowanego wyjazdu. Jednak te kierunku pozostają na razie poza naszymi zainteresowaniami, a konkretniej poza zainteresowaniem naszych portfeli 🙂 Wszystkie dotychczasowe wakacje organizowaliśmy sobie sami i nigdy nie narzekaliśmy 🙂

Taki sposób podróżowania ma jedną zasadniczą zaletę- daje poczucie wolność i umożliwia modyfikowanie wakacyjnych planów w każdym, dowolnym momencie, zwłaszcza gdy tak jak my, nie rezerwujecie noclegów z góry na całą podróż, a robicie to stopniowo już w trakcie wyjazdu.

Oczywiście, są także minusy tego rozwiązania, jak choćby konieczność samodzielnego zorganizowania całej wyprawy, od transportu, zakwaterowania, po posiłki i atrakcje. Jednak ta wada ma marginalne znaczenie dla nas, gdyż na ogół idealnie dzielimy się obowiązkami związanymi z podróżami. Poświęcenie jednego wieczoru oraz wnikliwa lektura przewodnika właściwie załatwiają nam kwestię przygotowania do wyprawy.

Jest jeszcze jeden zasadniczy plus takiej formy podróżowania- trzymanie ręki na pulsie w zakresie kosztów. Z naszych obserwacji (tj. z porównania naszych wydatków z kosztami zorganizowanych wycieczek w te same regiony) wynika, że samodzielne organizowanie wyjazdów, nawet zagranicznych, pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy (no chyba, że decydujecie się na podróże bardzo odlegle tj. ze zmianą kontynentu, wtedy może się okazać, że jednak wyjazd zorganizowany wyniesie was taniej, taki wyjazd jeszcze przed nami, ale jak już przetestujemy, damy znać :).

write-593333_1280

3. Sporządź plan wyprawy

Podstawowe zadanie, w którym mistrzem jest P. 🙂 Sporządzenie planu wyprawy to pierwszy krok do udanych wakacji. Jego sporządzenie nie zajmuje dużo czasu, a porządkuje urlop i pozwala wycisnąć z wyprawy jak najwięcej. Skonstruowanie dobrego planu wyjazdu nie może obyć się bez przewertowania przewodnika bądź Internetu pod kątem największych atrakcji regionu, do którego się wybieramy. Przygotowując taki plan dobrze rozpisać go na poszczególne dni, z uwzględnieniem odległości, które będziemy musieli pokonać danego dnia naszym środkiem transportu, z oznaczeniem numeru drogi, którą zamierzamy się poruszać lub chociaż miasta, w kierunku którego powinniśmy się przemieszczać. Dobrze rzucić okiem na atrakcje odwiedzanych miejsc, pod kątem ich dostępności, często jest bowiem tak, że dane obiekty które chcemy odwiedzić są zamknięte w określone dni tygodnia albo też wejście do nich w określone dni tygodnia jest za darmo. Takie przygotowanie do wyprawy pozwala nam zaoszczędzić jeśli nie zawsze pieniądze, to z pewnością czas 🙂

startup-593327_1280

4. Dowiedz się czegoś o kraju/krajach do których planujesz się wybrać.

Czynność absolutnie niezbędna, gdy wybierasz się za granicę. Zawsze dobrze wiedzieć na co możesz liczyć w kraju do którego się wybierasz. Jeśli decydujesz się na podróż samochodem- zapoznaj się z podstawowymi odmiennościami w ruchu drogowym (ograniczeniami prędkości, kwestią jazdy po spożyciu alkoholu, wysokością potencjalnego mandatu, wymaganym wyposażeniem samochodu). Koniecznie poczytaj o obyczajach panujących w danym kraju, zwłaszcza gdy jest to kraj należący do odmiennego kręgu kulturowego.

money-256282_1280

5. Pieniądze

Zdecydowanie odradzam podróżowanie z torbą pełną pieniędzy. Sagany pełne złota już dawno wyszły z mody 🙂 Dlatego też warto przed wyprawą dobrze przemyśleć kwestię płatności za granicą. Poznanie waluty, jej relacji do naszego rodzimego złotego oraz możliwości płatniczych, jakie istnieją w danym państwie z pewnością ułatwi dokonywanie transakcji za granicą.

Ze swego doświadczenia polecić mogę założenie na potrzeby wyprawy zagranicznej konta walutowego, oczywiście najlepiej prowadzonego w walucie, w jakiej zamierzamy płacić za granicą. Obecnie banki (a co najmniej ten, z którego usług ja korzystam) umożliwiają założenie takiego konta podczas jednej wizyty w placówce, a kartę do konta otrzymujecie od ręki. Przed podpisaniem umowy zapoznajcie się dokładnie z regulaminem i taryfą opłat pod kątem możliwości wypłacania pieniędzy z bankomatów za granicą, korzystania z wpłatomatów, opłatami, jakimi z tytułu przewalutowania może was obciążyć bank. A zatem sprawdzajcie, porównujcie, zakładajcie, i płaćcie kartą za granicą bez obaw.

 

O czymś zapomniałam? Macie jeszcze inne pomysły na tanie i bezpieczne podróżowanie? Podzielcie się !

 

pozdrawiam,

zwyczaj-nie-zwyczajna

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *