Czyny przepołowione, a co to takiego?

Dziś parę słów o tzw. czynach przepołowionych. Jest to konstrukcja dotycząca jedynie kilku rodzajów czynów zabronionych, jednakże z uwagi na fakt, że dotyczy przestępstw przeciwko mieniu, których statystycznie jest bardzo wiele, instytucja ta jest nader często wykorzystywana w praktyce.

Mit!

W każdym przypadku kradzieży, jeśli wartość skradzionego mienia jest poniżej 250 zł popełniam jedynie wykroczenie, nie przestępstwo.

Fakt !

Spróbuj dokonać kradzieży z włamaniem, a żadne limity nie uchronią Cię przed odpowiedzialnością karną za przestępstwo !

fruit-1010542_1280

O co chodzi z tym przepołowieniem?

Wprowadzenie do naszego systemu prawnego czynów przepołowionych jest wyrazem woli ustawodawcy traktowania  pewnych zachowań, jako noszących niższy poziom społecznej szkodliwości, z uwagi przede wszystkim na wartość mienia. Taki zabieg ma na celu mniejszą stygmatyzację członków społeczeństwa za czyny dość błahe (o skutkach skazania za przestępstwo chyba nie muszę Wam przypominać).

night-499986_1280

Jakie czyny podlegają przepołowieniu?

Przepołowienie dotyczy jedynie kilku czynów wymierzonych przeciwko mieniu. Do tej kategorii zaliczymy: kradzież, uszkodzenie mienia oraz paserstwo.

ZAPAMIĘTAJ: popełnienie kradzieży z włamaniem będzie zawsze stanowiło przestępstwo, nawet jeśli wartość skradzionego mienia nie przekroczy ustawowej granicy ! !

border-514871_1280

Gdzie ta granica?

Jeszcze parę lat temu, granicę między wykroczeniem a przestępstwem wyznaczała magiczna kwota 250 zł. Kradzież mienia o większej wartości stanowiła przestępstwo. W przypadku uszkodzenia mienia, dla ustalenia odpowiedniego reżimu prawnego, decydujące znaczenie miała wartość nie uszkodzonego mienia, a wartość wyrządzonej szkody (w związku z tym uszkodzenie drogiego samochodu nie oznaczało automatycznie popełnienia przestępstwa, o ile wartość wyrządzonej szkody nie przekraczała wskazanej granicznej kwoty).

250 zł to już przeszłość.

Wiele osób nie zauważyło jednej z ostatnich nowelizacji prawa karnego (właściwie to kodeksu wykroczeń), w sumie im się nie dziwię, tyle ich ostatnio było:) Zatem tych jeszcze nieuświadomionych informuję: granica 250 zł już nie obowiązuje. Aktualna kwota graniczna wynosi ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę w chwili popełnienia czynu. Co to oznacza? W skrócie tyle, że co rok jest to inna kwota. Z zasady wyższa, biorąc pod uwagę tendencję do regularnego podnoszenia minimalnego wynagrodzenia za pracę, jaką można zaobserwować w naszym kraju. W konsekwencji, zanim sprawca postanowi coś ukraść, powinien dobrze zastanowić się nad aktualnie obowiązującą granicą przepołowienia oraz wartością planowanego łupu.

exclamation-point-761082_1280

Jakie są konsekwencje wprowadzonej zmiany?

Przede wszystkim nastąpiło przesunięcie większej części przestępstw do kategorii wykroczeń, co chyba należy ocenić jako pozytywne zjawisko. Angażowanie całej machiny wymiaru sprawiedliwości dla sprawy o kradzież np. za 300 złotych, jest w mojej ocenie marnowaniem środków publicznych. Swoją drogą, utrzymywanie w sądach wydziałów do spraw wykroczeń również należy ocenić negatywnie. Wiedzę i doświadczenie sędziów orzekających w tych wydziałach można by zupełnie inaczej spożytkować, znacznie lepiej. Zamiast tego zajmują się oni nieprzyjętymi mandatami z fotoradarów, zaśmiecaniem miejsc publicznych i używaniem w nich słów wulgarnych. A to wszystko po wielu latach nauki i doświadczeń w pracy zawodowej. Z drugiej strony więcej spraw w wydziałach wykroczeniowych, to większe obciążenie sędziów w nich orzekających, a biorąc pod uwagę konieczność szybkiego procedowania w tej kategorii spraw z uwagi na krótkie terminy przedawnienia, w większych sądach taka zmiana może stanowić pewien problem.

Najistotniejszą konsekwencją wprowadzonych zmian jest ciągła ewolucja kwoty granicznej, to zaś przekłada się na sposób prowadzenia postępowania przez sędziów w wydziałach karnych. Muszą oni baczyć na kwotę obowiązującą w danym roku. Może się bowiem okazać (a okazuje się tak często), że czyn został początkowo prawidłowo zakwalifikowany jako przestępstwo, w toku prowadzenia postępowania zmieni on już swój status i na skutek podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia, stanie się wykroczeniem. W takiej sytuacji sąd zobowiązany jest w dalszym etapie postępowania karnego procedować zgodnie z przepisami kodeksu o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.  Jakie są tego dalsze konsekwencje? Konieczność uwzględnienia przepisów materialnych części ogólnej kodeksu wykroczeń tj. przepisów o przedawnieniu karalności wykroczeń. Z tych względów, w wielu takich sprawach okaże się, że minęły już terminy przedawnienia, zatem niemożliwe jest ukaranie sprawcy za wykroczenie, a całe postępowanie będzie trzeba umorzyć.

fence-507126_1280

Podsumowując.

Mamy kilka rodzajów czynów przepołowionych, co oznacza, że dla ustalenia czy dany czyn wyczerpuje znamiona wykroczenia czy przestępstwa, niezbędne jest prawidłowe oznaczenie kwoty granicznej obowiązującej w dacie popełnienia czynu. Zmianę tejże kwoty musimy uwzględniać na każdym etapie postępowania karnego, i w razie przejścia z przestępstwa na wykroczenie, szczegółowo badać kwestię przedawnienia karalności czynu.

Czynem przepołowionym NIE JEST kradzież z włamaniem, zatem jeśli decydujesz się na włam (a ja stanowczo to odradzam) miej świadomość, że bez względu na wartość skradzionych rzeczy, zawsze odpowiesz za przestępstwo, a grozi Ci za nie od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zalecam zatem daleko posuniętą wstrzemięźliwość w tej kwestii 🙂

pozdrawiam,

zwyczaj-nie-zwyczajna

 

One thought on “Czyny przepołowione, a co to takiego?

  • 5 czerwca 2017 at 23:00
    Permalink

    nie wiem co to za blog, za siedem godzin mam egzamin z karnego i to jest jedno z pytań na któe nie mogłam znaleźć odpowiedzi w swojej grubej ksiazce(chyba byłą za grupa) a tu wszystko tak ciekawie i przstępnie opisanne…<3 dzięki !

    Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *