Ciasto szczęścia zwane chlebkiem watykańskim.

Ciasto szczęścia lub chleb watykański. Pod takimi nazwami znany jest prezentowany dziś wytwór cukierniczy. Osobiście uważam, że bliżej mu jednak do ciasta z uwagi na składniki, które odbiegają od tych używanych do wypiekania pieczywa. Jakby tego nie nazywać, ciasto ma ponoć magiczne właściwości spełniania życzeń i przynoszenia szczęścia. Jeszcze nie doświadczyłam tej tajemnej mocy, ale z pewnością mogę stwierdzić, że ciasto jest przepyszne, a jego smak zupełnie odbiega od znanych mi wypieków.

Jeśli wierzyć instrukcji, którą otrzymałam, chleb taki piecze się tylko raz w życiu. W Internecie znajdziecie mnóstwo legend na temat jego pochodzenia, w wolnym czasie zachęcam do poszperania.

Podstawą tego ciasta jest zaczyn, który dostaje się z ręki do ręki. Swój oczywiście dostałam od Mamy, jak zresztą większość fajnych przepisów.

Proces przygotowania ciasta do pieczenia trwa 7 dni, ale bez obaw, nie wymaga ono zbytniego nakładu energii, czynności ograniczają się na ogół na dodania kolejnego składnika bez konieczności nawet zamieszania ciasta !

I tu ważna kwestia : ciasto można mieszać tylko plastikową bądź drewnianą łyżką, należy je przechowywać cały tydzień w temperaturze pokojowej, w misce (tylko nie metalowej!) przykrytej lnianą ściereczką.

Jeśli staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami zaczynu, przystępujemy do działania:

Poniedziałek
Otrzymane ciasto przekładamy do większej miski i dodajemy 250g cukru (nie mieszamy ! )

Wtorek
Wlewamy 250ml mleka (nie mieszamy! )

Środa

Dodajemy 250g mąki (nie mieszamy !)

Czwartek
Ciasto mieszamy rano, w południe i wieczorem

Piątek
Dodajemy 250g cukru (nie mieszamy ! )

Sobota
Ciasto dzielimy na 4 części, 1 zostawiamy dla siebie, resztę rozdajemy znajomym,mamy na to czas do poniedziałku, przekazujemy także przepis.

Niedziela
Do pozostawionego przez nas ciasta dodajemy:
250ml oleju
250g mąki
3 całe jajka
0,5 opakowania proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki soli
1 cukier wanilinowy
2 starte jabłka
1 startą czekoladę

Wszystko razem mieszamy drewnianą łyżką, aż masa będzie jednolita. Przekładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia, pieczemy ok. 45min w 190C

Przed zjedzeniem ciasta, należy pomyśleć życzenie!

Niech Wam się spełniają, smacznego !

*Dla tych których zaczyn na chleb jakoś do tej pory omijał, samodzielne przygotowanie zaczynu można znaleźć  http://www.przyslijprzepis.pl/przepis/chlebek-watykanski-2 , aczkolwiek sama nie testowałam, jeśli ktoś się pokusi, niech podzieli się swymi wrażeniami. 🙂

IMGP1145

Komentarze dla: “Ciasto szczęścia zwane chlebkiem watykańskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *