Tradycyjny żur

Żurek gotowany na wędzonym boczku, z białą kiełbasą i jajkiem chodził za mną od dłuższego czasu. Z jego gotowaniem zwlekałam, z powodu braku sprawdzonego zakwasu. Zakwas bowiem jest sprawą kluczową w żurze, i źle dobrany może nie tylko nie wydobyć smaku tej zupy, ale jeszcze go zniszczyć. Mając w pamięci smak żuru gotowanego przez moją Mamę, nie chciałam niszczyć tego wspomnienia swą niekompetencją w zakresie wyboru zakwasu. Ale przecież do odważnych świat należy. Mój pierwszy w życiu żur wyszedł przepyszny, a wszystko to za sprawą oczywiście zakwasu. Za idealny smak odpowiada połączenie dwóch rodzaju  zakwasu: razowego z  tzw.”domowym”, jaki widniał na butelce.

Przygotuj:

5 surowych białych kiełbas,

200g wędzonego boczku

600g ziemniaków

butelka zakwasu na żur

125ml śmietany 18%

majeranek (ok. 2 łyżeczek), liście laurowe 2-3 sztuki, pieprz, sól

1. Do garnka wlej 2,5l wody, włóż do niego kiełbasę i boczek,całość gotuj na wolnym ogniu ok.30min. (Ilość wody zależy od kupionego zakwasu, na jego butelce powinna być informacja, na jaką ilość wody wystarcza)

2.Po tym czasie wyjmij mięso, a do wywaru wrzuć przyprawy, obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj, aż ziemniaki będą miękkie.

3. W tym czasie pokrój ostudzone mięso: kiełbasę w plasterki, boczek w słupki.

4. Kiedy ziemniaki będą ugotowane, wlej zakwas, a całość zagotuj.  Następnie wrzuć mięso.

5.Gotową zupę,a po zdjęciu z kuchenki zabiel śmietaną.

6.Podawaj z ugotowanym jajkiem.

IMGP1007 IMGP1008

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *