Anielski puch

Za każdym razem kiedy moja siostra otwierała zamrażalkę, z jej ust padało to samo pytanie „Co to za sos, ten biały w słoiku?”, a ja każdorazowo odpowiadałam : „To nie sos, to białka są !”. Cały słoik zamrożonych białek zalegał w zamrażalce sporo czasu. Gdy zabrakło w nim miejsca na dolanie nowych, a po pieczeniu jabłecznika zostały mi kolejne 4 białka, powiedziałam dość. Szukając przepisu na ciasto na białkach natknęłam się na różne propozycje, aczkolwiek zawsze brakowało mi jakiegoś składnika. A godzina późna, najbliższy sklep zamknięty, cóż było robić, poszukiwania trwały więc dalej. I tak znalazłam to . Zrobiłam. Wyszło. Smakowało. A po „sosie” został tylko pusty słoik.

Przygotuj:
1 szklankę i 2-3 płaskie łyżki mąki
1 3/4 szklanki cukru pudru
14 białek
1/3 łyżeczki soli
1,5-2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżeczki soku z cytryny
1,5 łyżeczki skórki z cytryny

Masa przygotowana z podanych składników wypełniła mi całą formę do babki oraz ok.1/2 formy zwanej keksówką. Nie było to działanie zamierzone, ale efekt braku świadomości w zakresie ilości masy, jaka wyjdzie z tejże proporcji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewne upieczenie wszystkiego w większej tortownicy, co doradzam.

1. Do jednej miski przesiewamy razem mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i 1 szklankę cukru pudru. W drugiej ubijamy pianę z białek ze szczyptą soli. Gdy piana będzie już sztywna stopniowo dodajemy pozostałą część cukru pudru, sok i skórkę z cytryny.

2. Do ubitej piany stopniowo dodajemy przesianą mąkę (wraz z cukrem) i delikatnie łączymy z pianą za pomocą drewnianej łyżki.

3. Masę przekładamy do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą formy. Pieczemy w temp. 180C przez ok.30min.

IMGP0759

IMGP0760

 

Komentarze dla: “Anielski puch

  • 25 maja 2013 at 19:55
    Permalink

    Obawiam się, że ludzie po prostu nie rozumieją różnicy i stosują terminy zezwolenie i koncesja zamiennie. Pozdrawiam

    Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *